Międzyszkolny Challenge – rodzinne rowerowe wakacje. Podsumowanie.

Dla uczniów naszej szkoły wakacje były  czasem spędzonym w rodzinnym gronie na sportowo dzięki realizacji projektu „Międzyszkolny Challenge – rodzinne rowerowe wakacje”. Zadanie realizowane było przy wsparciu środków pochodzących z budżetu Powiatu Niżańskiego, a jego koordynatorem była nasza szkoła.

Główne działanie polegało na międzyszkolnej rywalizacji  – jak największa ilość uczniów każdej ze szkół miała za zadanie namówić swoją rodzinę na przejażdżkę rowerową, przebyć wybraną trasę i zrobić sobie wspólnie z rodziną zdjęcie w wybranym miejscu poza obszarem zamieszkania. W tym też celu, przy współudziale młodzieży szkolnej, została opracowana i wydrukowana specjalna mapa z zaznaczonymi dwiema trasami rowerowymi i opisem wybranych, atrakcyjnych turystycznie miejsc, znajdujących się w obrębie gmin Krzeszów, Ulanów i Harasiuki.

Powstały padlet pod nazwą “Międzyszkolny Challenge - rodzinne rowerowe wakacje”, na którym uczestnicy zadania zamieszczali zdjęcia i krótkie informacje o miejscach napotkanych na przejechanej trasie rowerowej, przyczynił się do sprawiedliwej i rzetelnej oceny zaangażowania każdej ze szkół. Ilość wpisów na padlecie zamieszczona przez uczniów z danej szkoły biorących udział w wycieczkach, stanowiła podstawę do wyłonienia najbardziej zaangażowanej w międzyszkolną rywalizację, a tym samym zwycięskiej szkoły.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i rozpropagować jazdę na rowerze, projekt zakładał również zorganizowanie warsztatów z funkcjonariuszami policji oraz specjalistą do spraw rowerów. Takie warsztaty pod nazwą „Bezpiecznie z rowerem” odbyły się zaraz w pierwszym tygodniu roku szkolnego. Uczniowie mieli możliwość zdobycia nowych informacji o budowie, konserwacji i właściwym użytkowaniu rowerów oraz usystematyzowali swoją wiedzę z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach.

Aż 99 uczniom udało się zabrać swoją rodzinę na ciekawą, atrakcyjną wycieczkę rowerową.  Dzięki realizacji projektu uczestnicy poznali najbliższą okolicę i ciekawe miejsca w regionie oraz promowali aktywne i bezpieczne spędzanie czasu wolnego wraz ze swoją rodziną na rowerze. Projekt umożliwił również zacieśnienie współpracy pomiędzy czterema szkołami powiatu niżańskiego: szkołą w Krzeszowie, w Bielinach, w Hucisku oraz w Krzeszowie Górnym.

Wyniki rywalizacji zostały ogłoszone podczas krzeszowskich „Powidlaków”, które odbyły się 10 września. Przedstawiają się następująco: I miejsce z wynikiem 33% wszystkich możliwych uczestników zajęły dwie szkoły – Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzeszowie Górnym oraz Szkoła Podstawowa w Krzeszowie. II miejsce z wynikiem 23% uczestników zajęła Publiczna Szkoła podstawowa w Hucisku, a III miejsce z wynikiem 18% uczestników zajęła Publiczna Szkoła podstawowa w Bielinach. Wszystkie szkoły podczas tej imprezy otrzymały w nagrodę atrakcyjne pomoce dydaktyczne, których wartość była zależna od zdobytego miejsca.

Cieszymy się, że uczniowie tak licznie wzięli udział w realizacji naszego projektu i mamy nadzieję, że jazda na rowerze po naszej pięknej okolicy stanie się często wybieraną formą spędzania czasu wolnego w rodzinnym gronie.