Uroczyste otwarcie "Ogrodu deszczowego z zieloną czytelnią"

W dniu dzisiejszym w naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie „Ogrodu deszczowego z zieloną czytelnią”, który powstał w ramach Inicjatywy realizowanej przez Krzeszowskie Stowarzyszenie Oświatowe przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Krzeszowie. Nowe miejsce do odpoczynku i integracji społecznej znalazło swoje miejsce przy budynku szkoły podstawowej. Inicjatywa odbyła się w ramach  Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2021-2023, dofinansowana przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Krzeszowie oraz zaproszeni goście: wójt gminy Krzeszów – pan Stanisław Nowakowski; prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej – pan Aleksy Waliłko; dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzeszowie –pan  Arkadiusz Kotuła, dyrektor Gminnego Przedszkola w Krzeszowie  - pani Marta Węglarz wraz z grupą przedszkolną i nauczycielami: panią Moniką Łoś – Prucnal i panią Magdaleną Karbarz; sołtys Krzeszowa pani Bożena Nowak oraz pani Dorota Nagórny – Paruch, architekt krajobrazu i nasze ogrodnicze wsparcie .

Serdeczne podziękowania składamy pani Halinie Kuryś oraz uczniom: Weronice Wojtak, Ewie Tutka, Ninie Szuryn, Amelce Skotnickiej, Magdalenie Jednac, Szymonowi Czop, Ani Mierzwa, Milenie Gorczyca, Klaudii Kołpa, Lenie Kuryś i Karolinie Kutman za przepiękną inscenizację pełną humoru, oraz zawierająca  przesłanie, że o środowisko należy dbać już od małego dziecka.

Dziękujemy również dorosłym Wolontariuszom i młodzieży szkolnej, którzy poświęcili swój czas, aby nasza Inicjatywa została w pełni zrealizowana, a firmie RVoice za użyczenie sprzętu i realizację nagłośnienia.

Szczególne podziękowania dla pana Roberta Dechnika oraz pana Jacka Grochowicza, których pomoc jak zawsze okazała się nieodzowna.

Dzięki uprzejmości pani Malwiny Szałęgi, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie,  Gminna Publiczna Biblioteka w Krzeszowie przekazała do naszej zielonej czytelni kilka pozycji książkowych. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza kolorowa biblioteczka zapełni się ciekawymi pozycjami. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do rozwijania czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, zaś książki, które kurzą się w domu zapraszamy do przyniesienia i zostawienia w zielonej czytelni ;)

Polepszenie jakości życia, integracja lokalnej społeczności wokół celu społecznego, walor edukacyjny i wychowawczy - to główne zalety naszego „Ogrodu deszczowego z  zieloną czytelnią”. Cieszymy się, że Krzeszów zyskał atrakcyjne, edukacyjne miejsce do odpoczynku i nauki. Mamy nadzieję, że krzeszowska szkoła stanie się inspiracją dla innych placówek oświatowych, bo zarówno dbałość o zieleń, jak i sięgania po literaturę trzeba uczyć od najmłodszych lat, ale nie w formie moralizowania i wykładu, tylko przez wspólne, ciekawe działanie.

Dziękujemy :)

Katarzyna Pokora, Katarzyna Andrasik, Anna Jaśkowska-Czop