Szkoła Podstawowa w Krzeszowie

37-418, Krzeszów, ul. Ulanowska 7 tel. 158798315 gimkrzeszow@poczta.onet.pl

Informacje dla uczniów kl. VIII i ich rodziców O WARUNKACH PRZEBIEGU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

Egzamin odbywa się w dniach:         
- 25 maja 2021  r. (wtorek) o godz. 9:00 - j. polski (trwa 120 min).
-  26 maja 2021  r.  (środa) o godz. 9:00 - matematyka (100 min).
-  27 maja 2021  r. (czwartek) o godz. 9:00 - j. angielski (90 min).  
Należy przybyć min. 30 minut wcześniej.     
Terminy dodatkowe: 16-18 czerwca 2021 r. o godz. 9:00.  

  1. Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych
    i korzystania z takich urządzeń w trakcie egzaminu.
  2. Do sali egzaminacyjnej uczniowie mogą wnieść wyłącznie długopis piszący na czarno (niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych/ścieralnych) oraz dodatkowo w przypadku egzaminu z matematyki – linijkę  (żadnych ołówków, korektorów, ekierek, cyrkli itp.).
  3.  Zdający mogą mieć małą butelkę wody, która podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym powinna stać na podłodze przy nodze stolika.
  4. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego wyczytywani uczniowie (wg listy, alfabetycznie) wchodzą pojedynczo do sali egzaminacyjnej i zajmują miejsce przy stoliku, którego numer w obecności ucznia wylosował jeden z członków zespołu egzaminacyjnego.      
  5.  Po zajęciu miejsc przez wszystkich zdających przewodniczący zespołu nadzorującego poinformuje uczniów o zasadach zachowania się podczas egzaminu ósmoklasisty.
  6. Nie wcześniej niż o godzinie określonej w komunikacie o harmonogramie OKE – członkowie zespołu nadzorującego rozdają zdającym arkusze egzaminacyjne oraz naklejki przygotowane przez OKE.
  7. Po rozdaniu arkuszy przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających:         
    a. o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań z instrukcją zamieszczoną na 1. oraz 2. stronie arkusza egzaminacyjnego,

b. sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego, tj. czy arkusz egzaminacyjny zawiera zeszyt zadań egzaminacyjnych i kartę odpowiedzi (dodatkowo kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych na matematyce) oraz wszystkie kolejno ponumerowane strony,        
d. sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE.

  1. Po rozdaniu arkuszy, przed rozpoczęciem egzaminu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego (na stronie tytułowej zeszytu zadań egzaminacyjnych oraz na karcie odpowiedzi, a w przypadku arkusza z matematyki również na karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych), uczeń zamieszcza kod ucznia i numer PESEL oraz naklejki.
  2. Przed  rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu nadzorującego sprawdzają w obecności uczniów poprawność zamieszczenia danych oraz naklejek.
  3. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej.
  4. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty uczniom nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje (obowiązuje całkowita cisza).
  5. Na sali w miejscu widocznym dla uczniów znajduje się zegar oraz tablica (plansza) do zapisania faktycznego czasu rozpoczęcia i zakończenia pracy z arkuszem egzaminacyjnym. Na egzaminie  z j. angielskiego w sali jest również sprzęt do odtwarzania płyt CD.    
  6. 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi, zaś po upływie czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem egzaminacyjnym wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
  7. Po zakończeniu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu osoby wchodzące w skład zespołu nadzorującego – w obecności zdających – zbierają od uczniów zeszyty zadań egzaminacyjnych oraz karty odpowiedzi, a w przypadku egzaminu z matematyki – również karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, i sprawdzają kompletność materiałów. Następnie przewodniczący zezwala zdającym, z wyjątkiem ucznia, który ma być obecny podczas pakowania materiałów egzaminacyjnych, na opuszczenie sali. 
  8.  W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie o przyborach, zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu.

 

  1. 16.  Procedury wprowadzone ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego w związku z COVID-19:

- na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną lub której domownicy nie są objęci kwarantanną/izolacją rodzinną;

-  przed wejściem do szkoły należy zdezynfekować dłonie płynem;

- rodzic/prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły;

- zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy (np. książek, telefonów komórkowych, maskotek);

- na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających;

- czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos;

- zakrywanie ust i nosa maseczką obowiązuje na terenie całej szkoły do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej (także w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej  po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym);

- należy unikać tworzenia się grup przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.